Jak vyčistit motorový prostor?

Jak na detailing motorového prostoru?

 

 

 

 

Setkávám se s různými názory zákazníků na vyčištění motorového prostoru. Pro někoho je to samozřejmost, pro někoho zbytečnost a pro jiného příjemné překvapení při převzetí vozu. Pro mě samozřejmá součást kompletního vyčištění auta.

U hobby detailerů, kteří si pečujete o svoje vlastní auta, je to stejně tak otázka názoru. I když přeci jen je detailing o komplexnosti a pečlivosti přístupu k věci…

 

 

 

Proč mít čistý motorový prostor?

Občas vídáme třeba na autařských srazech, jak účastníci otevírají kapoty, dávají na odiv své motory a nemají je zrovna čisté. Není to trochu škoda? Nikoho samozřejmě nesoudím, každý si může odpovědět sám podle sebe.

Tento článek je především pro detailery a pro nás detailery je to samozřejmost.

Ať už jste nebo nejste detaileři, když čtete tento návod, tak už sami víte, proč si své motorové prostory čistíte nebo se chystáte vyčistit.

 

 

 

Vodou nebo bez vody?

Záměrně od začátku používám slovo „vyčištění“ motorového prostoru a ne „mytí“. Na umývání motoru tlakovou vodou jsou protichůdné názory a já je zde nebudu rozebírat. Osobně nejsem zastánce umývání motoru vodou. Pojďme tedy rovnou přejít k tomu, že se budeme bavit o vyčištění motorového prostoru „nasucho“.

 

 

 

Co je potřeba k vyčištění motorového prostoru bez vody?

Čistič motorového prostoru

Štětec

Utěrky

Leštidlo plastů

Nejraději používám kombinaci koncentrovaného čističe motoru Masterson’s Heavy Duty Degreaser na rozpuštění zaschlé mastnoty a jeho zředěnou variantu 1:5 v ředicí lahvi na všechno ostatní. Dále detailingový štětec a staré vyřazené utěrky.

 

DSC_0559

 

 

 

Jak postupovat při detailingu motoru?

 

Vyčištění

Začínám tím, že vysavačem vysaju textilní izolační výplň vespod kapoty, většina špíny na něm bývá pouhý prach a možná budete překvapení, jak snadno půjde pryč. Dále vysaju úzkou hubicí případné listí, jehličí a podobně z odtokových kanálků a kdekoliv jinde se vyskytuje.

 

 

Pokračuju spodní stranou kapoty a postupně celou pohledovou částí motorového prostoru. Namokřím čištěné povrchy zředěným čističem, vezmu štětec a napěním čistič, čímž rozrušuji usazené nečistoty. Vlasy detailingového štětce se snažím dostat do různých štěrbin motorového prostoru, abych uvolnil nečistotu i tam. Dříve, než by čistič začal usychat, jej setřu utěrkou s tím, že se snažím opět dostat do všech štěrbin, zákoutí a hůře dostupných míst, kterých je tam spousta. Kdo máte k dispozici vybavenou dílnu, můžete si pomoct vyfoukáním stlačeným vzduchem z nedostupných míst, případně použít „tornádor“. U plastových krytů motorů, plastových boxů a nádržek je to trochu jednodušší. Nezapomínám ani na hadice. Pakliže se někde vyskytuje zaschlá mastnota s nalepenou špínou nebo cokoli se neodstranilo, nastříkám koncentrovaný Degreaser, nechám chvíli pracovat, rozruším štětcem, očistím utěrkou. Někdy je potřeba postup i několikrát zopakovat. Hezkého efektu dosáhnete u barevných víček od nádržek a madla měrky oleje, které budou zářit čistotou.

Nakonec si prohlédnu motorový prostor ze všech úhlů, z jednoho pohledu nikdy nevidím vše. Doladím a je vyčištěno. Jedná se samozřejmě o vyčištění z „pohledové části“, není to o tom, že by byl motor čistý úplně celý, což ani nejde a není to nutné. V motorovém prostoru se nachází ostré hrany, takže pozor na drobná zranění. Doporučuji používat jednorázové gumové rukavice.

 

 

Ošetření plastových dílů

Nakonec plastové kryty, boxy a nádržky ošetřím leštidlem exteriérových plastů Ultra Gloss Tire Shine. Přípravek nastříknu z více úhlů a rozetřu utěrkou.

 

 

Při detailingu celého auta začínám vyčištěním motoru (taky kol, podběhů a mezidveřních prostor), potom umývám celé auto, po vysušení karoserie ještě vysuším vodu, co mi zatekla do motorového prostoru při umývání a potom vyživuji plasty v motoru a je hotovo (alespoň motor). No a tak jako se vším, při pravidelné údržbě budete mít práci mnohem jednodušší.

 

 

 

Chcete nakoupit vhodnou autokosmetiku? VSTOUPIT DO OBCHODU

 

Nebo jste z okolí Brna a hledáte profesionála, který se o to postará? PŘEJÍT NA WEB

 

 

 

 

Snad vám bude článek přínosem,

 

Martin

22/09/2023

 

 

 

 

Autor: Martin Meluzín

9O8A4186amensi

Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu