Jak postupovat při čištění interiéru auta?

Jak na čištění interiéru auta?

 

 

 

Jaký zvolit postup?

 

Při čištění interiéru auta je dobré postupovat tak, abychom si znovu neušpinili to, co už máme vyčištěné. Možností je hodně a není to žádné dogma. Předložím zde jednu možnost. Neříkám, že je to jediný možný postup čištění interiéru, ani že je to ten nejlepší postup, jednoduše je to jeden z postupů, které používám já:

 

  1. Vytáhnout koberečky a všechny věci z interiéru
  2. Vysátí
  3. Mezidveřní prostory
  4. Stropnice
  5. Plastové díly
  6. Tepování sedadel
  7. Vyživení plastů
  8. Okna
  9. Vůně a doleštění chromu, displejů a leštěných částí

 

 

Co bude potřeba:

 

 

Jdeme na to?

 

Začneme vytažením koberečků a všech osobních věcí z kapes a přihrádek, abychom i v těchto místech mohli interiér vyčistit.

DSC00536uprDSC00528upr

 

 

Čištění mezidveřních prostor (zádveří)

Jsou mezidveřní prostory víc interiér nebo exteriér? Podle mě interiér, i když se jedná o karoserii auta, tedy převážně lakované plochy jako v exteriéru. Jestli zádveří umýváte při mytí auta, tak jej máte čisté, jestli ne, je čas právě teď.

DSC00569upr DSC00571

 

 

 

Vysávání interiéru vozu

Nejvíce viditelným znečištěním interiéru auta je špína z bot na podlaze auta. Nevysává se však jen podlaha a koberečky, ale celý interiér. Prach ze sedadel, palubní desky a ostatních plastů, přihrádek a kapes, mřížek ventilace.

DSC00543upr DSC00560

 

 

 

Stropnice

Povětšinou stačí stírat utěrkou navlhčenou čističem, zároveň můžete vyčistit i clonítka, stropní madla a sloupky.

DSC00597DSC00600upr

 

 

Čištění plastových částí interiéru

Palubní deska, středový tunel, výplně dveří, vnitřní část nástupních prahů a sloupků, spodek sedadel… Při rychlé údržbě stačí stírat utěrkou navlhčenou čističem, při větším čištění napěníme čistič na povrchu plastů štětcem nebo kartáčkem a stíráme mikrovláknem. Nezapomeňme na tlačítka, páčky, ovladače, mřížky ventilace, které čistíme pouze mikrovláknem s čističem.

DSC00588uprDSC00592upr

 

 

 

Tepování sedadel

Sedadla čistím téměř jako poslední, abych už na ně nemusel během čištění znovu sedat. Celé látkové čalounění sedadel poprášíme čističem a stíráme mikrovláknem co nejvíce dosucha. V místech, kde jsou fleky, se nemusíte bát místo více provlhčit a silněji stírat utěrkou nebo čistit jemnějším kartáčkem. A poté nechat otevřený interiér vyschnout.

 DSC00601uprDSC00603upr

 

 

Vyživení plastů

Zapomeňte na kokpit sprej. Kvalitní detailingový kondicionér na plasty povrchu dodá přirozený matný nebo jemně lesklý vzhled, vyživí materiál a ochrání před stárnutím. Nanést můžeme utěrkou nebo aplikátorem.

DSC00611DSC00612

 

 

Pojezdy předních sedadel

Maz uvnitř pojezdu je žádoucí, ale nalepený prach z vnějších stran už ne. Osobně na to používám kousek obyčejného hadříku, který potom rovnou vyhodím. Často při posouvání sedadel a čištění pojezdů vypadá smetí, které musím znovu okolo vysát z koberců podlahy.

DSC00606uprDSC00605upr

 

 

Skla

Při čištění nebo vyživení okolních plastů vždycky mázneme na sklo a taky je na něm vidět úplně všechno, proto se dělá úplně nakonec. Waffle utěrku několikrát přeložíme, každou čistou plochou čistíme jedno sklo. Doporučuji čistič skel dávkovat na utěrku a ne přímo na okno. Každé sklo nejdřív vyčistíme, pak otočíme utěrku a suchou plochou doleštíme pro eliminaci šmouh. Nezapomeneme na části stahovacích oken, které jsou v zavřeném stavu schované v těsnění rámu.

DSC00617DSC00618

 

 

Gumové podlahové nášlapy

Je úplně jedno, ve které fázi čištění interiéru uděláte koberce. Před vložením zpět do auta nezapomeňte očistit i spodní stranu.

DSC00636uprDSC00638upr

 

 

Doleštění displejů, chromovaných a leštěných částí

Nakonec čistou utěrkou doleštíme hladké díly od otisků prstů a šmouh.

DSC00621uprDSC00623

 

 

To musí být práce na celý den!? To taky je a pěkná fuška, ale vyplatí se už pro ten pocit. Je přeci interiér auta prostor, kde trávíme čas, dýcháme, prožíváme emoce a hned se jinak cítíme, když je čistý a voňavý. A náš mazel je prostě top. Tak do toho!

 

Hotovo

 

 

Chci si nakoupit vybavení na čištění interiéru? VSTOUPIT DO OBCHODU

 

 

Martin

02/12/2020

 

 

 

 

Autor: Martin Meluzín

9O8A4186amensi

Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu