Jak se starat o auto s keramickým povlakem?

Jak se starat o auto s keramickým povlakem?

 

 

 

  1. Pravidelně auto umývejte.
  2. Vyživujte keramickým sealantem.
  3. Jezděte na údržbu ke svému detailerovi.

 

Zainvestovali jste do aplikace keramické ochrany na vaše auto? Gratuluji k dobrému rozhodnutí. Tím však péče o auto nekončí, ale začíná. Vnímejte to jako začátek pravidelné péče o perfektní vzhled a stav svého vozu.

 

 

 

Umývání auta s keramikou

 

Jak umývat auto s keramikou?

Týden po aplikaci keramiky se doporučuje auto neumývat. Poté je však velmi vhodné auto pravidelně umývat alespoň jednou za dva týdny. I na autě s keramikou se samozřejmě časem usazuje mastnota ze silnic a další nečistoty, které zabraňují povlaku odvádět vodu a v dlouhodobém horizontu jej degradují. Nepoužívejte k čištění vozu žádné silné čističe. Jednou z funkcí keramické ochrany je, že lak se snadněji čistí. Pokud tam špínu (mušky, ptačí trus, apod.) nenecháte příliš dlouho zaschnout, měla by jít opatrně odmočit během mytí vozu. Keramika je do jisté míry odolná vůči chemii, ale nesnižujte si její výdrž tím, že si na ni sami budete dávat agresivní čističe.

 

Jaké jsou vhodné možnosti mytí auta s keramikou?

  1. Šetrné vlastnoruční mytí – jestli máte kde a baví vás si sami umývat auto, vlastnoruční šetrné mytí dvouvědrovou metodou je nejlepší volba. Používejte šampon na keramické povlaky Masterson‘s Evolution Ceramic Auto Wash Soap a nezapomeňte vždy auto vysušit.
  2. Samoobslužná bezkontaktní myčka – jako rychlé a levné řešení průběžného mytí auta můžete zvolit opláchnutí vodou na bezkontaktní myčce. To říkám, i když vím, že pouze voda auto nikdy pořádně neumyje. Vyvarujte se častému používání mycí chemie a mikroprášků na veřejných myčkách, které nejsou šetrné k vašemu povlaku a při dlouhodobém používání ho degradují.
  3. Profesionální detailer – pokud tuto službu nabízí, tak jezděte tam, kde vám aplikovali keramiku. Nejlépe vědí, jak se o váš povlak postarat.

Nikdy nepoužívejte automatické kartáčové myčky.

 

 

 

Vyživování keramického povlaku

 

Jak mi keramika vydrží co nejdéle?

Kdo chce, může po umytí a vysušení vozu vyživovat povlak keramickým sealantem (keramickým detailerem).  Pravidelné ošetřování keramickým sealantem prodlužuje trvanlivost povlaku, obnovuje hydrofobní vlastnosti keramiky a znovu dodává neuvěřitelný lesk. Požívejte k tomu Masterson’s Ceramic Spray Sealant. Je to velmi jednoduché a rychlé.

 

 

 

Kontrola stavu keramické ochrany a obnovení

Minimálně jednou ročně doporučuji provést údržbu případně doplnění keramiky u vašeho detailera. Ten provede velmi pečlivé šetrné mytí, chemickou dekontaminaci, posoudí stav keramické ochrany a podle zvoleného produktu a dohody s vámi provede doplnění nebo obnovení povlaku. (v Brně například Martin Meluzín - ruční čištění aut)

 

 

Problémy a jak je řešit

  • Mám na vozidle ptačí trus / smůlu ze stromu / mušky – toto jsou agresivní nečistoty, které je vhodné co nejdříve odstranit pryč. Pakliže nestačí váš obvyklý způsob mytí, přenechejte to svému detailerovi.
  • Mám na laku fleky uschlých kapek – toto způsobuje tvrdá voda. Je vhodné se pokusit vodní spot co nejdříve šetrně odstranit. Po každém mytí je třeba auto šetrně vysušit, pak by se to nemělo stát.
  • Na laku už se nedělají kapky jako na začátku – je normální, že efekt tzv. water beadingu (srážení vody do kapiček) postupně trochu slábne. Nejčastěji v nejnamáhanějších dolních částech karoserie a okolo kol. Jestli se vám v těchto místech voda již nesráží do kapek, nemusí to znamenat, že keramika nefunguje nebo už tam není! Většinou stačí auto pořádně umýt, případně dekontaminovat, a efekt odvodu vody je zpět. Pokud i po umytí a dekontaminaci voda stále pokrývá celou plochu, nesráží se a povlak je na pomezí svojí životnosti, je to signál toho, že je povlak již strávený.
  • Vidím na autě drobné škrábance – keramika nedokáže ochránit lak proti mechanickému poškození. Drobné vlásečnicové škrábance jsou pravděpodobně způsobeny nevhodným způsobem mytí nebo sušení vozu. Osobně doporučuji počkat, až bude vaše keramika po své životnosti, potom lak znovu vyleštit a aplikovat novou ochranu.

 

 

 

Chcete nakoupit vhodnou autokosmetiku? VSTOUPIT DO OBCHODU

 

Nebo jste z okolí Brna a hledáte profesionála, který se o to postará? PŘEJÍT NA WEB

 

 

 

Martin

19/5/2023

 

 

 

Autor: Martin Meluzín

9O8A4186amensi

Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu