Jak pečovat o kůži v autě?

Jak pečovat o kůži v autě?

Jak čistit kůži? Jak vyčistit kožená sedadla? Jak čistit světlou kůži? Jak čistit perforovanou kůži? Jak ochránit kůži před stárnutím a popraskáním?

Pojďme se pobavit o péči o kožená sedadla a veškeré kožené povrchy v interiéru auta. Ať jsi detailer nebo se chceš o kůži ve svém autě dobře postarat, níže najdeš stručný souhrn všeho, co potřebuješ vědět.

Na začátek jen stručně o kůži obecně (kdo chce, může přeskočit rovnou na postup).

Co je kůže/useň

Kůže, bavíme-li se o produktu nebo surovině, se správně nazývá useň. Useň se získává průmyslovým zpracováním zvířecí kůže. Dále budeme používat slovo kůže, které je zároveň běžně používané synonymum slova useň.

Druhy kůže

 • Pravá kůže. Neboli výše popsaná useň.
 • Umělá kůže. Umělá kůže vypadá jako přírodní kůže, ale je vyrobená z kombinace látky a plastů. Často se používá označení eko kůže.

Kůže v autě

Jako čalounění sedadel, volantů, řadiček a dalších povrchů v interiérech automobilů se používá přírodní kůže, umělá kůže i kombinace obou.

Je potřeba se o kůži v autě starat?

Rozhodně ano a to pravidelně a nejlépe již od koupě vozu.

Jak se starat o kůži v autě?

 1. vyčištění
 2. vyživení

Péče o kůži sestává z jejího vyčištění a vyživení (impregnace). To, čím se kůže v autě zpravidla špiní je především barvivo a nečistota z oblečení, pot a mastnota z lidského těla. Že je kůži potřeba vyčistit poznáte tak, že se leskne. Čistá kůže je matná. Vyživit kůži vhodným kondicionérem nebo balzámem na kůži je nutné po každém vyčištění. Pravidelné vyživování kůže jí uchovává její přirozenou pružnost, měkkost, zabraňuje jejímu vysychání a stárnutí, které může vést až k popraskání kůže. Jestliže je kůže již odřená nebo popraskaná, pak pomůže pouze nákladná odborná renovace.

DSC_0481

Zásady

 • Vždy používejte kvalitní autokosmetiku a pomůcky, které jsou určené na kůži.
 • Vyhraďte si dostatek času.
 • Je vhodné vyhnout se při práci přímému slunci nebo extrémně vysokým teplotám.

Co je potřeba

 1. Čistič kůže
 2. Jemný kartáček
 3. Kondicionér na vyživení kůže
 4. Aplikátor
 5. Utěrky z mikrovlákna

Postup

Už se chcete dozvědět, jak sami správně o kůži pečovat? Jdeme na to.

2 1

1) Vysát volné nečistoty.

První krok je vysát vysavačem všechny volné nečistoty jako typicky prach, drobky a podobně. Použijme úzkou hubici vysavače, kterou se však vůbec nedotýkáme povrchu, a vysajeme volné nečistoty.

V případě potřeby je vhodné si pomoci jemným detailingovým štětcem, kterým oprášíme částice z povrchu a rovnou vysáváme. Důležité je nezapomenout na švy jednotlivých dílů koženého čalounění, které je vhodné druhou rukou roztáhnout, abychom uvolnili prach ven.

2)Vyčistit hloubkově povrch kůže.

Nebudeme čistit celé sedadlo najednou, ale pomyslně si jej rozdělíme na několik menších úseků. Naneseme rovnoměrně přiměřené množství čističe na povrch kůže a poprvé i do vláken kartáčku čistič. Přiměřené množství je tolik, aby čistič nestékal, například dvě až tři dávky rozprašovače. U perforované (dírkované) kůže je důležité, aby nezateklo větší množství čističe do dírek, pěna ničemu nevadí. Kartáčujeme povrch kůže, během čehož se z čističe stane pěna, kterou následně hned setřeme v jednom směru čistou mikrovláknovou utěrkou.

Takto postupujeme po jednotlivých úsecích po celém sedadle. Opět nezapomeneme na švy. Na malé plochy, jako je věnec volantu, řadička, případně madla dveří používám jemný kartáček na zuby nebo detailingový štětec a čistič dávkuji do štětin kartáčku nebo štětce. Vyčistíme kožené čalounění v celém interiéru. Většinou spotřebuji tak 4-5 čistých utěrek.

Nakonec je velmi vhodné všechny vyčištěné plochy ještě utřít mikrovláknem navlhčeným vlažnou vodou, abychom odstranili zbytky čističe a nechat povrchy oschnout.

3) Vyživit kůži kondicionérem.

Až kůže po vyčištění uschne, můžeme přistoupit k vyživení. Balzám na kůži můžeme nanášet pěnovým nebo mikrovláknovým aplikátorem, případně utěrkou. Vymáčkneme na aplikátor pruh kondicionéru a začneme rovnoměrně nanášet tenkou vrstvu balzámu a vmasírovávat do kůže. Opět postupujeme po menších úsecích po celé ploše koženého čalounění.

U perforované kůže je nutné prstem rozetřít vymáčknutý pruh balzámu do aplikátoru a pracovat s relativně malým množstvím produktu, aby nám kondicionér nezalezl do dírek perforace. To stejné platí pro švy.

Jakmile naneseme kondicionér na všechny kožené povrchy, setřeme suchou čistou utěrkou případné zbytky produktu a máme hotovo. V případě extrémně vysušené kůže je možné aplikaci i několikrát opakovat.

DSC_0474

Hotovo

Ideální interval pro pravidelné vyživování kůže je minimálně dvakrát ročně, můžete však tak často, jak je vám libo. Pakliže vyživujete kůži pravidelně a často, tak není nutné ji pokaždé hloubkově čistit tak, jak je popsáno. Z mého pohledu ideální interval hloubkového vyčištění kůže u denně používaného auta je minimálně jednou ročně. V případě málo ježděného vozu nebo častého vyživování může postačit pouze setření utěrkou navlhčenou čističem.

 

Doufám, že vám bude návod užitečný a užívejte si radost z čistého auta.

Martin
10/02/2023

Chcete si rovnou objednat vybavení?

VSTOUPIT DO OBCHODU

Nebo jste z okolí Brna a raději byste to nechali na mě?

NABÍDKA SLUŽEB

 

 

 

Autor: Martin Meluzín

9O8A4186amensi

Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.Zpět do obchodu