Která nečistota na autě vám zničí lak?

Proč pravidelně umývat auto? Jaké nečistoty nohou poškodit povrch laku? Jak je štětrně odstranit?

 

 

 

Pojďme se zamyslet, proč pravidelně umývat auto.

 

  • Aby hezky vypadalo?

To je motivace čistě z kategorie CHCI a záleží na každém, jak je silná.

 

  • Aby se méně špinilo a snáze umývalo?

Toto už je racionální motivace usnadnit si práci a zároveň být šetrnější k laku. Čím častěji umýváme, tím umýváme snáz a šetrněji.

 

  • Aby nečistota nepoškozovala lak?

Pozor. Některé nečistoty opravdu naleptávají povrch laku!

 

 

 

Které nečistoty na autě poškozují lak?

 

  • Ptačí trus,
  • zbytky hmyzu,
  • pryskyřice ze stromů (smůla)

 

Je to pouze špína na autě, kterou někdo vůbec neřeší (my detaileři samozřejmě ano). První problém je však ten, že když zůstanou na laku dlouhou dobu, těžko se odstraňují pryč. Druhý a zásadní problém je, že ptačí trus, zbytky hmyzu nalepeného na laku a pryskyřice ze stromů (smůla) obsahují kyseliny, které naleptávají lak! A to někdy i nečekaně rychle. Po vyčištění zbytků nečistoty pak máme pocit, že tam stále ještě něco zůstává, nicméně ten matný flek pod tím už je poškozený lak. Někdy to jde odstranit leštěním, avšak může se stát, že je lak proleptaný v celé své hloubce. Preventivním řešením je tyto nečistoty co nejdříve odstraňovat.

 

Následky na laku po pračím trusu:

 

Následky na laku po muškách:

 

Následky na laku po smůle ze stromů:

 

Následky na laku po vejci (je to sice absurdní, ale pamatuji si, že dříve na panelákových sídlištích občas někoho napadlo házet z okna vajíčka) Pozor, velmi agresivní k laku:

 

A nakonec jedna kuriozita, otisk dětských ručiček, toto skutečně nešlo umýt a byl to narušený povrch laku:

 

Někdy stačí mytí rukavicí a šamponem, někdy jsou potřeba speciální čističe. Odstraňovače těchto odolných nečistot jsou účinné čističe, tedy většinou ne moc šetrné. Proto je vždycky důkladně oplachujte z auta pryč a nejlépe používejte během pečlivého ručního mytí celého auta.

 

Mušky, ptačí trus, smůla se snáz umývají, když máte auto ošetřené voskem nebo jinou ochranou laku.

 

Jak je šetrně odstranit?

 

Jak odstranit mušky z auta?

V případě, že je tam nenecháte dlouho a máte navoskováno, je umyjete klasickým ručním mytím (návod najdete ZDE). V opačném případě po odmočení během předmytí a mytí šamponem použijte čistič mušek, nechte působit a jemně uvolňujte mycí rukavicí s šamponem. Postupujte tak dlouho, dokud zbytky nezmizí a potom doumývejte celé auto klasickým způsobem. Žádné drhnutí ničím hrubým, čímž byste si poškrábali lak.

 

Jak odstranit z auta ptačí trus?

Stejným postupem jako výše odstranění mušek.

 

Jak odstranit smůlu z laku auta?

Zbavte okolní povrch volných nečistot, nastříkněte odstraňovač pryskyřice a nechte působit, jemným hadříkem, který potom vyhodíte, jemně postupně odstraňujte, bude potřeba vícekrát zopakovat. Po odstranění umyjte auto.

 

 

Pozor na jekékoliv mechanické drhnutí, které většinou dopadne nějak takto:

 

 

Jak odsranit z laku následky po muškách, ptačím trusu nebo smůle?

 Většinou jdou napravit strojním leštěním laku.

 

 

Závěr?

Toho, že je lepší pravidelně umývat auto, než to nedělat, se dovtípí asi každý (návod najdete ZDE). Jakékoliv nečistoty hůře ulpívají a snáz se umývají, když je ošetřený voskem nebo jinou ochranou laku (článek ZDE). Až budete odstraňovat z auta nějakou houževnatou nečistotu, nespěchejte a myslete na to, ať si při tom lak nepoškrábete. Vyvarujte se použití jakýchkoliv silných odstraňovačů, které nejsou určené na lak auta. Snad pro vás byly fotky a informace užitečné. Přeju všem krásné auto a radost z jízdy.

 

 

 

Martin

25. 2. 2021

 

 

 

Autor: Martin Meluzín

9O8A4186amensi

Martin je profesionál a lektor v oblasti ručního čištění vozidel, autodetailingu, leštění laku a aplikace ochrany povrchů. Poskytuje poradenství a školení v postupech, technikách a výběru produktů. Dlouhodobě provozuje detailingovou dílnu www.cisteni-meluzin.cz a internetové obchody s produkty pro péči o auto www.mastersons.cz. Máte-li dotaz, napište Martinovi na martin@mastersons.cz. Tento článek je možné volně šířit, ale pouze v celém, nezměněném rozsahu včetně autorova podpisu.

 

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu